דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: אורי כהן צדק | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 13/10/2017

תוכנית אימון לבן 14.5

השאלה:

אני ילד בן 14 וחצי, משקל: 47 ק"ג, גובה: 169 ס"מ. אני רוצה תוכנית כושר ותזונה נכונה שמתאימה למשקל ולגובה שלי. אם תוכלו לעזור בהקדם אני אשמח.

תודה מראש.

התשובה:

הכנת תוכניות תזונתיות ותוכניות לשיפור הכושר הגופני מחייבות הכרות בין המתאמן לבין התזונאי ומאמן הכושר. אין תוכנית אחת המתאימה לכולם.

מומחה התזונה יבדוק את התזונה שלך כיום באמצעות ראיונות ושאלונים אותם תמלא וייעץ לך כדי אפשר לשפר אותה. יתכן שהדבר יהיה כרוך גם בביצוע בדיקות רפואיות שגרתיות בקופת חולים, כמו בדיקות דם.

כאשר בונים תוכנית לפיתוח הכושר הגופני צריך לדעת בראש ובראשונה שני דברים: א) מהו כושרו הגופני הנוכחי של המתאמן; ב) מהן מטרות התוכנית. לדוגמה: נניח שנער בגילך מסוגל כבר כרגע לרוץ 2000 מטר ב-9:00 דקות ומטרת התוכנית היא להגיע בתוך חצי שנה להישג של 8:00 דקות. תוכנית זו תהיה שונה מאד מתוכנית של נער אחר שכבר כרגע מסוגל לרוץ 2000 מטר ב-6:30 דקות ורוצה להשתתף באליפות בתי הספר במרוצי שדה  לכיתות ט' למרחק של 3000 מטרים ואולי אפילו להעפיל לגמר הארצי ולהיות מסוגל להיאבק על מדליה בתחרות.

 מקובל כיום לחלק את תחום הכושר הגופני לשניים: א) כושר גופני בריאותי; ב) כושר גופני ספורטיבי.  המלצות ארגון הבריאות העולמי לגבי כושר בריאותי לנערים הן שיש לבצע כמעט כל יום 60 דקות של פעילות גופנית בעוצמה בינונית עד גבוהה. מדובר על  60 דקות במצטבר וזה יכול לכלול פעילויות מסוגים שונים כמו הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, משחקי כדור, משחקי מחבט, ריקוד, אמנויות לחימה או כל פעילות גופנית מתאימה אחרת. להעדפה האישית יש כאן חשיבות גדולה כי רצוי מאד שהפעילות לא תהווה מעין עונש אלא תהיה כזו שתגרום סיפוק למתאמן אך  כאמור תהיה גם בעוצמה בינונית עד גבוהה. עם זאת, אין צורך גם להגזים. ממש לא מומלץ למשל לרוץ כל יום למשך חצי שעה או יותר ובוודאי שלא להשתתף במרוצים למרחקים של מעל 5 ק"מ בגיל שלך. ההתמדה היא הדבר החשוב ביותר. אם אתה לא יודע לבנות לעצמך תוכנית אימונים רצוי מאד שתיפגש עם מדריך כושר שיש לו ניסיון באימון בני נוער. לא מומלץ להוריד תוכניות אימון מהאינטרנט מאחר שהן לא נבנו עבורך באופן אישי.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.