דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: Avner BenHanoch | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 22/08/2017

נעלי ריצה ישנות ופציעות

השאלה:

קראתי טענה שנעלי ריצה ישנות ושחוקות גורמות לפחות פציעה מנעליים חדשות "ותקינות". זאת כמובן בניגוד להמלצות היצרנים להחליף נעליים לאחר כ-700 ק"מ ריצה. האם יש סימוכין לכאן או לכאן?

תודה,

אבנר

התשובה:

מחקר שפורסם בשנת 2011 מצא שהלחצים על כפות הרגליים היו נמוכים יותר בריצה בנעליים שהיו בשימוש 120 שבועות בממוצע לעומת נעליים חדשות אותן נעלו הנבדקות  4-2 שבועות. הנבדקות היו 11 נשים בגיל ממוצע 28, 4 מהן בעלות משקל יתר ( BMI מעל 25). לא דווח הניסיון שלהן בריצה ומהי כמות הקילומטרים שהן עוברות בשבוע. לפיכך המליצו החוקרים שהמעבר לנעלים חדשות יהיה הדרגתי ותקופה מסוימת ישתמש הרץ בשני זוגות נעליים. אין כמעט ספק שכאשר הרץ חש כאבים ברגליו בעת שימוש בנעלים בלויות, כאבים שאינם מופיעים בעת ריצה בנעליים חדשות, יש להחליף את הנעליים אבל לא רצוי להחליף את הנעליים בתדירות יתר. מאחר שתקופת הסתגלות של  4-2 שבועות במחקר לא הספיקה, ייתכן שתקופת ההסתגלות לנעלים חדשות צריכה להמשך יותר מ-4 שבועות ובתקופה זו ישתמש  הרץ בנעליים החדשות רק בחלק מריצותיו.

יש לזכור גם כי נעלי ריצה כאלה או אחרות אינן הגורם היחיד שיש לו קשר לפציעות.  אחד הגורמים העיקריים לפציעות הוא אימונים, בעיקר אימונים לתחרויות. כדי לזכות ביתרונות הבריאותיים של הריצה צריך להגיע בהדרגה למצב בו רצים ללא קושי  25-15 קילומטרים בשבוע, רצוי ב-2 עד 5 אימונים בשבוע. כל מי שרץ יותר לא עושה זאת בשביל הבריאות אלא כדי לשפר את הישגיו. בכך הוא כמובן מגדיל מאד את סיכוייו להיפצע. לפני 50 שנה היו מעט מאד רצי מרתון בעולם, אבל רוב אלה שרצו היו בעלי מבנה גוף המתאים למשימה. כיום כאשר מיליוני אנשים רצים מרתון בעולם בכל שנה, משתתפים במרוצים אנשים רבים שגופם אינו מתאים לכך או שתקופת ההכנה שלהם הייתה קצרה מדי וזוהי אחת הסיבות העיקריות שרבים מהם סובלים מפציעות.

מקור המחקר:

Rethnam and Makwana. Are old running shoes detrimental to your feet? A pedobarographic study.  BMC Research Notes 2011, 4:307 


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.