דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: יועד בר-און | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 02/02/2020

אימוני חיזוק לבני 15-14

השאלה:

שלום,

אני מעוניין לדעת מהן האפשרויות לשימוש במשקולות על ידי נוער. מטרה: חיזוק הגוף. משקלים מותרים, סוגי סטים, חזרות בשבוע (במיוחד לגילאי 14, 15) אשמח אם תענו לי.

התשובה:

כאשר מתחילים להתאמן צריך קודם כל להגדיר את המטרה.  אתה כותב כי המטרה שלך היא חיזוק הגוף  אך לא מוסר פרטים על ההישגים הנוכחיים שלך. יכולים להיות הבדלים גדולים מאד ביכולת בין בני נוער שונים בגיל 15-14.
בהכנת תכנית אימונים רצוי מאד שתתאמן, לפחות לתקופה מסוימת בהדרכת מדריך כושר שהתמחה באימון  נערים. החל משנת 2005 כל הקורסים להכשרת מדריכים לחדרי כושר כוללים פרק העוסק באימון קטינים.
אין הגבלה על סוגי התרגילים שיכולים לבצע נערים בגיל 15-14. יש שלושה עקרונות עיקריים באימון: א) התמדה; ב) הדרגתיות; ג) ספציפיות – התאמת האימון לכושרו של המתאמן ולמטרותיו.
בשלב הראשון של האימונים יש לשים דגש מיוחד על לימוד ביצוע נכון של התרגילים. אחרי רכישת הטכניקות הנכונות, אפשר בהדרגה להעלות את העומסים  וזאת על ידי עבודה כנגד משקלים גדולים יותר, הוספת מספר חזרות בסטים, ביצוע מספר גדול יותר של סטים באימון וביצוע יותר אימונים בשבוע.
כאמור, בהתאם לעקרון הספציפיות, בחירת התרגילים והעומסים צריכים להיות מותאמים למטרות של המתאמן ולכושרו. אם המטרה היא רק חיזוק הגוף באופן כללי אני לא רואה סיבה להתאמן יותר מאשר 3-2 פעמים בשבוע וגם איני רואה סיבה לנסות   להרים משקולות כבדות מאד.  חשוב מאד לבחור תרגילים לחיזוק כל חלקי הגוף ולא רק תרגילים לחיזוק החלק העליון של הגוף, כפי שנוהגים לעשות בני נוער רבים. חשוב לא פחות שהאימונים יכללו גם תרגילים לשיפור היכולת האירובית. בני נוער רבים המתאמנים בחדרי כושר ממש מתעלמים מהמכשירים האירוביים (מסילה, אופניים, אליפטיקל וכו') או שמשתמשים בהם רק כאמצעי לחימום קצר לפני התחלת אימוני הכוח.
אימונים לחיזוק הגוף יכולים לכלול מגוון אמצעים בנוסף לאימוני משקולות כמו עבודה עם כדורי כוח, גומיות כושר,  תרגילים בהתנגדות משקל הגוף בלבד, אימוני ניתור מעל מכשולים, ריצה בעלייה ובמדרגות ועוד הרבה סוגים שלא האימונים. רצוי מאד לגוון מדי פעם את האימונים   ולנסות אמצעי אימון שונים ואולי גם שיטות אימון אחרות אך חשוב מאד שהלימוד יתבצע בהדרכת מאמנים המכירים היטב שיטות ואמצעים אלה. לא כל סוג אימונים שרואים אותו באינטרנט מתאים בהכרח לכל אחד.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.