דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

שם השואל: משה נאמן | הקטגוריה: כושר גופני | תאריך: 28/06/2020

האם נכון לרוץ בכל יום?

השאלה:

שלום,

אני בחור צעיר ולמען הכושר הגופני אימצתי לעצמי אימוני ריצה. רציתי לשאול כמה שאלות:  1. האם נכון לעשות אימון ריצה כל יום? 2. במהלך הריצה אני חש כאבים באזור כתף ימין בלבד מה יכול להיות מקור הכאב? 3. בנוסף  לכך רגל ימין נוטה כלפי פנים וגורמת לי לכאב בברך ובכף הרגל. האם יש נעל מומלצת?

התשובה:

לגבי שתי השאלות האחרונות אני לא יכול לייעץ לך ונראה לי שאתה צריך ייעוץ רפואי לגבי הכאבים ולנסות  ולהתייעץ בחנות נעליים לגבי הנעל המתאימה.
לגבי השאלה הראשונה – האם נכון לרוץ כל יום – השאלה היא מהי מטרת  אימוני הריצה שלך.  אפשר להבחין בין שתי מטרות עיקריות באימוני ריצה: ריצה למען הכושר וריצה כדי לשפר הישגים בתחרויות ריצה. אם אתה רץ למען הכושר  ולא מעניינים אותך הישגים בתחרויות, אין כל סיבה להתאמן בריצה בכל יום. לשם כך מספיק לרוץ לא יותר מ-3 פעמים בשבוע למשך 30-25 דקות.  המלצות ארגון הבריאות העולמי מדברות על ביצוע 75 דקות בשבוע של פעילות גופנית עצימה ולכל היותר 150 דקות בשבוע של אימונים כאלה. מכאן אפשר להסיק שהכי הרבה שכדאי לרוץ למטרות בריאות וכושר בלבד זה חמש פעמים בשבוע, למשך חצי שעה (30 דקות) בכל פעם, או שילוב אחר שיסתכם ב-150 דקות של ריצה בשבוע. במידה שמדובר בפעילות גופנית בעלת עצימות מתונה כמו הליכה ההמלצה היא לבצע לפחות 150 דקות בשבוע ולכל היותר 300 דקות בשבוע של פעילות בעצימות מתונה.
רצים המתאמנים כדי להצליח בתחרויות מתאמנים לעתים קרובות הרבה יותר מכך ולפעמים אפילו מתאמנים יותר מפעם אחת ביום. המטרה שלהם היא לקבוע הישגים בתחרויות וככל שההישג המצופה הוא גבוה יותר כך עולים הנפח והעוצמה של האימונים. ככל שעולים העצימות והנפח כך גדל גם הסיכון לסבול מפציעות אבל רצים הרוצים להצליח בתחרויות מוכנית לקחת על עצמם את הסיכון הזה.
כאמור, אם  הריצות שלך הן רק למטרות בריאות וכושר מומלץ שתעשה 5-2 ריצות בשבוע, לכל היותר.


יש לך שאלה למומחים של המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט (קמפוס וינגייט)? אין צורך להתבייש, רק ללחוץ כאן.